توزیع محتوا

تولید محتوا برای دیده شدن برند شما در دنیای اینترنت کافی است؟ روزانه میلیونها مطلب در دنیای اینترنت منتشر میشوند اما واقعیت آن است که فقط تعداد کمی از آنها به اندازه ای که باید، دیده میشوند. اجازه دهید تا یک مورد اساسی را همین ابتدای کار توضیح دهیم؛ اگر محتوای تولید شده توسط شما دیده نشود، افزایش فروش هرگز برای کسب و کار شما اتفاق نخواهد افتاد. آنچه که پس از تولید یک محتوای اثرگذار به آن نیاز دارید، یک سیستم توزیع محتوا (Content Distribution) است تا بتواند محتوای شما را به شیوه ای موثر به افرادی که به آن علاقه و یا نیاز دارند، نشان دهد. در این قسمت از وب سایت محتواسازان، در مورد این موضوع بیشتر با شما صحبت خواهیم کرد.

اهمیت توزیع محتوا در بازاریابی محتوایی

هدف نهایی بازاریابی محتوایی، دیده شدن شما و برندتان با استفاده از تولید محتوا است. اگر در مورد بازاریابی محتوایی و نکات اصولی مربوط به آن سوال دارید، میتوانید اطلاعات بیشتری را از این قسمت دریافت کنید. اما آیا تولید محتوا برای دیده شدن آن کافی است؟ اجازه دهید این مورد را با یک مثال بیشتر توضیح دهیم.
احتمالاً زمانی را به یاد می آورید که یکی از روشهای مهم در تبلیغات سنتی، چاپ و پخش تراکت بود. اما موضوعی که همیشه باید به آن توجه می کردید، زمان و محلی بود که تراکتها باید توزیع می گردید تا بالاتربن نرخ تبدیل به سرمایه به دست آید.

آیا چاپ تراکت به تنهایی برای شما کارآمد بود؟ اگر تراکت ها را در محلی که جامعه ی هدف شما در آن حضور نداشت توزیع می کردید، آیا دستاورد قابل توجهی نصیب شما میشد؟

واقعیت این است که در دنیای دیجیتال هم وضعیت دقیقًا به همین صورت است.
مارک شفر، نویسنده و سخنران حوزه ی بازاریابی، در سال ۲۰۱۴ و در یکی از سخنرانی های خود بیان می کند که در دنیای امروزی، اطلاعات تولید شده در بستر اینترنت حجم بسیار بالایی دارد و با توجه به تعدد این محتواها، بسیاری از آنها دیده نخواهد شد. واضح است که از سال ۲۰۱۴ تا کنون، این مسئله بسیار بحرانی تر نیز شده است.
برای حل این مشکل، علاوه بر تولید محتوای ارزشمند، نیاز به سیستمی داریم که توزیع محتوا را به بهترین شکل انجام دهد و محتواهای تولید شده را مستقیما به افرادی تحویل دهد که به دنبال آن هستند.

توزیع محتوا یعنی چه؟

اگر چه احتمالاً تا این قسمت متوجه مفهوم این اصطلاح شده اید، اما در یک تعریف ساده و روشن، به فرآیندی که محتواهای تولید شده را به شیوه ای موثر به دست مخاطبان تعریف شده برای آن محتوا در رسانه های مختلف قرار میدهد، توزیع محتوا گفته میشود.
در حقیقت شما باید به عنوان صاحب یک برند، به این نکته توجه کنید که محتوای شما برای چه گروهی و در چه زمانی منتشر شود و همچنین از چه طریقی به دست مخاطب ویژه ی شما برسد تا بالاترین دستاورد و راندمان را برای کسب و کار شما به همراه داشته باشد؛ و این دقیقًا همان کاری است که سیستم توزیع محتوا برای شما انجام خواهد داد.

انواع رسانه برای توزیع محتوا

رسانه هایی که به شما کمک می کنند تا با استفاده از آنها محتوای خود را به مخاطب هدف خود نشان دهید، انواع مختلفی دارند که تمامی آنها می توانند در ۳ دسته بندی کلی قرار بگیرند :

رسانه ی تحت مالکیت

برخی از رسانه ها تحت مالکیت خود هستند. به عنوان مثال هنگامی که محتوای خود را در وب سایت خود و یا صفحه ی اصلی برند خود در شبکه های اجتماعی منتشر میکنید، در حقیقت از پتانسیل رسانه ی تحت مالکیت خود استفاده کرده اید. ذکر این نکته ضروری است که هر چه رسانه ی تحت مالکیت برند از قدرت بیشتری برای انتشار محتوا برخوردار باشد، هزینه ی برند برای انتشار و توزیع محتوای خود در بلندمدت کاهش خواهد یافت. به همین دلیل است که کسب و کارها، تلاش بسیاری برای بهبود سئو وب سایت خود و یا نرخ تعامل در شبکه های اجتماعی تحت مالکیت خود دارند. اگر در مورد بهبود سئو وب سایت به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، مقاله SEO وب سایت محتواسازان را از این قسمت بخوانید .

رسانه های پولی

رسانه هایی که برای انتشار محتوا در آن ها  باید الزاما هزینه پرداخت کنید در این دسته بندی قرار میگیرند. رسانه های قرار گرفته در این دسته، میتوانند هم مواردی باشند که به ازای هر کلیک بر روی محتوای شما و یا هر بار نشان دادن آن به مخاطب، از حساب کاربریتان وجه دریافت میکنند و یا جزء دسته ای باشند که به صورت ماهانه یا سالانه از شما حق اشتراک دریافت کرده و در طی این مدت به شما مجوز انتشار محتوا را می دهند.

رسانه های اشتراکی

در صورتی که محتوای شما در شبکه های دیگری که نه مالکیت آن متعلق به شما است و نه بابت به اشتراک گذاری محتوایتان در آن رسانه ها هزینه ای پرداخت می کنید، در این دسته بندی قرار خواهند گرفت. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که محتوای شما برای به اشتراک گذاری در این کانال ها باید به قدر کافی جذابیت داشته باشد تا رغبت به انتشار آن را افزایش دهد.

۴ اصل طلایی در توزیع محتوا

برای ایجاد یک سیستم توزیع مناسب برای محتوا، لازم است که ۴ اصل زیر را رعایت کنید :

توجه به پرسونای مخاطب هدف

انتخاب نحوه ی انتشار محتوا

برنامه ریزی مدون برای انتشار محتوا

تحلیل آماری و جامع اثربخشی انتشار محتوا

جمع بندی

واقعیت این است که تولید محتوا اگر چه نقش بسیار تعیین کننده ای در جذب مخاطب و تبدیل آن به لید را ایفا می کند، اما اگر همین محتوای جذاب به شیوه ای موثر به دست مخاطب واقعی خود نرسد، اثر آنچنانی در بازدهی و کسب درآمد برای برند شما نخواهد داشت. در واقع شما باید برای محتواهای خود یک سیستم توزیع مناسب ایجاد کنید تا راندمان کار بیشتر شود. با توجه به اینکه راه اندازی سیستم توزیع محتوا نیاز به دقت و تخصص بالایی دارد، تیم فنی محتواسازان آماده هستند تا بهترین پیشنهاد را بر اساس نوع نیاز شما و همچنین بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید، به شما و برندتان ارائه دهند. برای رسیدن به فروش بیشتر، کافی است با ما تماس بگیرید.